Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Tým člověk + pes

Závodník a jeho pes/psi jsou jeden tým a jejich výkon v mushingu nelze oddělit. I tak se ale nabízí otázka, nakolik má výkon obou členů týmu vliv na výsledek? A jak tento tým funguje, když oba parťáci zrovna společně nesoutěží nebo se nepřipravují na závody – je pro mushery jejich pes pouze „závodní stroj“ nebo je to životní společník?

 

Záleží v mushingu víc na výkonu psa nebo závodníka?

Když jsme se členů Fitmin týmu ptali na to, jak vnímají úlohu závodníka a jeho psů během závodů, zajímalo nás, zda se budou odpovědi lišit pro závod s jedním psem a pro závod se spřežením.

Laik by si totiž řekl, že když jedete na saních, nezáleží tolik na vaší fyzické přípravě a vlastně stačí jen nechat se vézt..

Jirka Mencák má s jízdou se spřežením (saně, kára) dlouhodobé zkušenosti a základ vidí ve výkonu psů:

„V našem případě spřežení záleží většinou na výkonu pesanů. Samozřejmě jezdec musí být aspoň při smyslech :-)“  

Hned ale dodává, že obzvláště v náročných podmínkách se projeví jeho fyzická zdatnost a zručnost. Velkou roli hrají také zkušenosti jezdce a jeho schopnost rychle reagovat na aktuální situaci, kdy je například nutné uklidnit smečku během hromadného startu nebo při kolizi s ostatními závodníky.

Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii. Tým našich Fitmin partnerù v boji o medaile v mushingu, skijoringu a dalších psích sportech.
Jirka Mencák se psy

V disciplínách s jedním psem to naopak z pohledu laika může vypadat tak, že stačí být například super běžkařem a nějakého psa (co poběží rovně po trati) si zapřáhnete jen pro formalitu..

S tím by určitě nesouhlasila naše Martina Štěpánková, která zastává názor:

„Závodník a pes jsou tým. Oba dva musí být stoprocentně připraveni jak po fyzické, tak psychické stránce.“

V mushingu zkrátka rozhodne o těch nejlepších umístěních teprve bezchybná společná souhra závodníka a jeho zvířete.

Jak jsme už psali v článku o tréninku našich musherů, stráví spolu závodník a jeho zvířata během tréninků hodně času. O tom, že musheři vedou mimo svou závodní kariéru víceméně běžný život jsme už psali. Ale co dělají závodní psi, když zrovna nejsou v tréninku nebo na závodech?

 

Co dělají závodní psi, když zrovna nezávodí?

Stejně jako jejich páníčci, ani psi netrénují v plném tempu po celý rok. Závody probíhají v určitých sezónních cyklech a mimo ně je režim poměrně volnější. Jaký je ale osud závodního psa, když zrovna není v tréninku nebo na závodech?

V naprosté většině případů se jedná o „klasické“ domácí mazlíčky, jak potvrzuje Maruška Ševelová:

„Když pejskové nezávodí, jsou to obyčejní domácí mazlíčci, rádi se válí na gauči a chodíme na procházky do lesa. V létě pak na udržení kondice chodí plavat.“

Stejně je na tom i Matilda Ježková, která se ME neúčastní, protože závodí i na běžkách a před Itálií jim dala přednost. Její závodní parťačka je i jejím životním společníkem:

Tím, že máme doma jen jednoho závoďáka (myšleno pes), je to pro nás asi jednodušší než pro ostatní mushery. Kaisa je plnohodnotný člen rodiny… není jediná procházka bez ní, není dovolená bez ní, nejsou jediné lyže bez ní, není čas, který bychom chtěli bez ní trávit. Věnujeme se denně intenzivnímu venčení na volno, známe pod Ještědem  každý strom… Tím nabírá přirozenou sílu. Do zápřahu jde až, když se chystají závody.“

I Jirka Mencák bere své pesany také jako součást svého života. Závodní veterány si nechává doma a na stáří jim oplácí radosti, které mu během svých závodních let poskytli.

Členové Fitmin týmu jsou sportovci, kteří zvířata vnímají nejen jako své sportovní, ale i jako životní parťáky.