Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Psí doping? Čím se nesmí krmit pes před závodem

Na zdraví psa a jeho správnou výživu je kladen velký důraz i ze strany pořadatele ME – IFSS (International Federation of Sleddog Sports). Federace před letošním Mistrovstvím dokonce zveřejnila výzvu sportovcům, aby věnovali zvýšenou pozornost výživovým doplňkům, které psům podávají.

Reagují tím na vzrůstající trend, kdy někteří závodníci podávají svým psům velmi vysoké množství doplňků. A také na situaci, kdy se na trhu se objevují doplňky, které obsahují zakázané látky, ačkoli nejsou uvedené v oficiálním složení.

Jak se zjišťuje použití zakázaných látek?

Každému prestižnímu závodu předchází veterinární přejímka, během které lékař důkladně prohlédne psa – prohmatá mu svaly, poslechne srdce a zkontroluje čip. Zároveň se provádí test na zakázané látky, které by mohl mít pes v těle. Jirka Mencák doplňuje, že majitel psa musí předem uvést i veškerou medikaci, kterou pes dostával (např. antibiotika).

Pokud pes všechny podmínky nesplní, do závodu nesmí nastoupit.

Pro psí doping existují přísné regule, podobné lidským. Oproti lidským antidopingovým pravidlům najdete v zakázaných látkách pro psy třeba i léky proti bolesti a kofein.

Pro závodníky Fitmin týmu je zdraví jejich psů na prvním místě a k používání nepovolených látek zlepšujících výkon by se rozhodně neuchýlili. Vsadili na doplňky od Fitminu, které jsou funkční a obsahují pouze povolené látky. Michal Ženíšek k tomu říká:

„Dopingem se absolutně nezabývám, je to pro mě naprosto neetické. Jen vím, že když krmím Fitminem a doplňky Fitmin, tak při dopingové kontrole nebyl problém a vzorek byl negativní. Držím se osvědčených metod, které používám i v tréninku.“

Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Používání nepovolených látek se vyhýbá i Míša Srchová, která také sází na osvědčenou jistotu.

„Já psovi před závodem stravu nijak neupravuji, myslím, že je dobré, když je všechno, jak je zvyklý. Je vhodné používat doplňky stravy, my máme Fitmin Sport, Fitmin Klouby, Fitmin vitamín C a po výkonu Fitmin Eelektrolyty. Taky dávám pivovarské kvasnice, ale to jen proto, že má po nich krásnou lesklou srst :)“

Dlouhodobě kvalitní stravu psa vidí jako základ pro vrcholový výkon i Maruška Ševelová a doporučuje zaměřit se spíše na ni, než se snažit  výkon psa založit na momentálním účinku nepovolených energetických doplňků.

Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii