Tlapky závodních psů jsou velmi namáhané a zvláště v zimě vyžadují speciální péči. Ptali jsme se musherů Fitmin týmu, jak se v tomto ohledu o své psí společníky starají a s čím se potýkají. Kdy stačí běžná prevence a kdy je třeba nazouvat psům botičky?
Zajímalo nás:
– jak se starají o tlapky svých psů,
– jaké prostředky používají,
– jaká jsou rizika,
– kdy používat botičky
– a jaké vůbec mají botičky vliv na výkon v závodě?
Naši musheři odpovídají:
Míša Srchová
„Teď zrovna Pedrovi tlapky hodně řeším, protože se jednu bolístku stále nedaří úplně zahojit. Tlapky mu mažu speciální mastí, po každém tréninku či procházce prohlížím. Hodně záleží na tom, jaký je sníh. Někdy dávám botičky, abych odření tlapek právě předešla. Pokud má ale pes na všech tlapkách botičky, myslím, že nepodá takový výkon jako bez nich. Nemůže se tolik opřít do odrazu, podkluzuje mu to. Proto, vzhledem k tomu, že na ME jedeme pouze jeden závod, botičky dávat nebudu a tlapky promažu před během vazelínou.“

Maruška Ševelová
„Základem je udržovat psího závodníka v celkově vynikajícím zdravotním stavu a k tomu samozřejmě patří i péče o tlapky. Jeden z mých psů (ten který bude v Itálii závodit) je bohužel k odřeninám na tlapkách velmi náchylný, takže je mazání tlapek každodenní záležitostí. Pokud je přemrzlý sníh, absolvuje tréninky v botičkách preventivně. Samozřejmě výkon psa je tím částečně ovlivněn, neboť se do sněhu nemůže tak dobře zaryt drápy jako bez botiček. Do závodu bych v každém případě chtěla nastoupit bez botiček, poněvadž můj závod je jednodenní a nemusím tak šetřit psa na další dny závodu.“
Martina Štěpánková
„Pokud je špatný zrnitý, zmrzlý sníh, tak je velké riziko, že se tlapky zraní. Proto mažu tlapky před tréninkem a po tréninku. V nutnosti dávám botičky, ale v botičkách to může psovi uklouznout a může si natáhnout-poranit sval, a rekonvalescence je pak delší, než prasklý polštářek. „Obutý“ pes bude v běhu omezený a může to i rozhodnout závod.“

Jirka Mencák
„Péče o naše pesany je potřeba provádět komplexně a každý se zaměřuje na něco jiného. Myslím, že je to know-how každého závodníka.“
Michal Ženíšek
„Tlapky a obecně zdraví závodního psa je alfou a omegou. O tlapky se snažím starat celou sezónu. Stříhat drápy, mazat packy a i blány mezi prsty. Určitě jsou botičky hendikep, o tom se nemusí diskutovat. I přes to, že v nich psi často trénují, tak ten záběr packy na sněhu je jiný a omezený.
Vzhledem k tomu že všichni moji psi startují všechny tři závodní dny, musíme packým věnovat obzvláště velkou pozornost. Doufám, že sníh nebude příliš agresivní. A budeme muset „botičkovat“ co nejméně.“