Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Kdo maže, ten jede – i v mushingu hraje připravenost lyží klíčovou roli

Disciplíny na sněhu vyžadují nejen skvělou kondici psa a závodníka, ale i dobře připravené lyže/saně. Stejně jako třeba v biatlonu, i v mushingu kvalitní výstroj a správné namazání zásadně ovlivní výsledek závodu. Příprava lyží je však věda, která vyžaduje hodně znalostí a zkušeností a závodníkům často pomáhají specializované servisní týmy. Jak zvládají přípravu lyží naši musheři?

V našich končinách na tom zatím nejsme tak jako třeba Švédi, které doprovází servisní tým specializovaný přímo na lyžařskou výbavu. Ten jim vybere z pěti párů lyží ty nejvhodnější, zajistí mazání a projede v nich trať..

Naši musheři si lyže pro závody připravují sami. To je hendikep, jak potvrzuje Michal Ženíšek:

„Příprava lyží je celkem zásadní v konkurenci, která je na ME. Bohužel nemáme takovou finanční podporu, abychom si mohli dovolit servismany. Tím pádem musíme improvizovat a být servisáky sami sobě. Pro někoho to může být zábava, pro mě je to hlavně další časově a finančně náročná aktivita v době závodu. Věřím, že dobře trefená máza a struktura lyží vede k získání medaile na ME.“

„Kvalitní mazáni je také velice drahou záležitostí, a pokud člověk chce uspět, je potřeba mazat tím nejlepším což je v dnešní době – praškama, urychlovačema a také využít strukturovače.“ Dodává Jirka Mencák.

Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii
Kdo maže, ten jede – jak se musheři starají o lyže

 

Na tom, jak je důležité správné namazání a servis lyží, se shodl celý tým a musheři si pro italské Mistrovství přizvali odbornou pomoc z prostředí biatlonu. Domluvený kolega naneštěstí těsně před závody onemocněl a náš tým se tak opět musel spolehnout jen na své zkušenosti a konzultace řešit pouze po telefonu..

Příprava lyží byla o to komplikovanější, že se den před závody točilo počasí a nebylo jisté, jak bude trať vypadat. Druhý den přinesl komplikované podmínky, kdy se kvalita sněhu na trati lišila doslova úsek od úseku.

Situace hrozila musherům tím, čeho by se v závodě nejraději vyvarovala Maruška Ševelová:

„Každý, kdo se lyžováním trochu zabývá, už jistě zažil ten pocit, kdy lyže doslova drhnou o sníh. Pokud se toto stane při závodech a lyže nejsou správně připraveny, nezachrání vás ani sebelépe připravený pes či dobře trefená forma lyžaře.“

Jak si Maruška s tratí nakonec poradila?

Uvidíte ve videu, které jsme natočili hned po dojezdu.