Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Důležitost psychické pohody psa během závodu

Pro výkon v tréninku i v závodech je u psa důležitá nejen fyzička, ale i jeho psychické rozpoložení. Z vrcholových sportů jsme si zvykli, že psycholog je naprosto běžným pomocníkem závodníka. Jak je to ale u závodních psů? Mají své psychology? Věnují musheři čas i psychické přípravě svých psů?

Pro někoho to může být překvapivé, ale psychický stav psa hraje během závodů zásadní roli. A jsou momenty, kdy na dobré psychické připravenosti psa stojí výsledek celého závodu.

 

V ideálním případě závodní pes:

  • běží vpřed s obrovskou chutí,
  • je v dokonalé souhře se svým páníčkem (ví, že se můžou jeden na druhého spolehnout)
  • a nenechá se ničím vyrušit.

 

S touhou běžet se pes rodí, navození a udržení pocitu pohody a důvěry je pak hlavním úkolem závodníka.

Během závodu totiž nastávají situace, které mohou psa vyvést z míry a zásadně ovlivnit výkon celého týmu. Pokud například není pes zvyklý na hromadné starty, může z okolních psů znervóznět a třeba ani nevyběhnout, dokud si neznámou situaci nezanalyzuje. Přílišný temperament psů může způsobit kolize. Psa může překvapit fotograf za stromem nebo fandící diváci. Nebo ho rozhodí dotyky neznámého člověka při veterinární přebírce..

Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Naučit se zvládat takové situace vyžaduje čas. Klíčovou roli hrají zkušenosti, které pes pod páníčkovým vedením získává nejen během závodů a tréninku ale i při dalším setkávání s ostatními zvířaty a lidmi.

V ideálním případě by během závodu neměla nastat zcela nová situace, která psa překvapí a zneklidní. A pokud nastane, měla by ji pomoci zvládnout důvěra zvířete ve svého páníčka, který se v krizových momentech stává opěrným bodem týmu.

Michal Ženíšek to komentuje:

„Netuším, jak se ladí psychika psa, ale já to dělám tak, že se snažím být hlavně v pohodě já. Abych na svého psa nepřenášel nervozitu. Vše dělám tak jak máme naučené, žádné novinky. A je to asi o celkové pohodě v týmu.“

Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Stejně se k roli závodníka staví i Martina Štěpánková:

„Určitě je dobré být v klidu, nestresovat se, protože pes naše pocity a nálady vnímá, a pokud není vše v psychické pohodě, tak nepodá maximální výkon. Proto se snažím jak při trénincích, tak při závodech dodržovat stejný „rituál“ – napájení, namáčení, venčení..“

Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Velmi významným faktorem je samozřejmě i to, nakolik závodník zná svého psa, dokáže vnímat jeho nálady a přizpůsobovat jim tempo závodu.

V tom pro mushery Fitmin týmu jednoznačně hovoří to, že jejich psi jsou pro ně nejen závodní, ale i životní parťáci. Velmi dobře se vzájemně znají a jejich psi v nich, díky péči a společnému životu i mimo závodní tratě, přirozeně cítí oporu.