Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Co to je mushing?

Mushing znamená sportovní využití síly psa v tahu. Jeho kolébkou je Aljaška, kde je rozšířeným a doslova národním sportem. Mushing má mnoho kategorií na sněhu i na suchu.

Na ME v Itálii budou závodníci z Fitmin týmu soutěžit v těchto disciplínách:

  • Skijöring: závodníci jedou na běžkách zapřaženi za svého psa/y
  • Kombinace C – závod s pulkou: pes je zapřažen za pulka sáně (malé sáňky se zátěží), za sáněmi je zapřažen závodník na běžkách
  • Spřežení se čtyřmi psy: disciplína, kdy jsou 4 psi zapřažení za sáně řízené závodníkem

Mushing vyžaduje bezchybnou souhru člověka se psem, patří bezesporu k jednomu z fyzicky nejnáročnějších psích sportů vůbec. Základním předpokladem úspěchu je proto kondice, připravenost psa a jeho chuť do práce.
Součástí tréninků není jen zapřahání, ale fyzickou kondici získávají psi i plaváním nebo volným pohybem u kola. Některé tréninky se zaměřují na výdrž a vytrvalost, jiné zase na rychlost a akceleraci.

Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

Před samotnými závody se trénuje až 5x týdně.

Teprve samotný závod a 100% nasazení prověří připravenost týmu. Není tedy divu, že je velký důraz kladen na správnou výživu psích sportovců.

Které psí plemeno je nejlepší pro mushing?

Každý pes má jiné dispozice pro různé činnosti.
Všichni z Fitmin týmu mají za své parťáky evropské saňové psy.
To sice není oficiálně uznané plemeno, ale jsou to psi vyšlechtění právě pro práci v zápřahu a pro sleddog sporty. Mají ideální tělesnou konstrukci i povahu. Jsou vytrvalí, učenliví a soutěživí a moc rádi běhají. Jsou ohromně temperamentní, ale přitom nekonfliktní.

Fitmin tým na Mistrovství evropy IFSS Millegrobe v Itálii

I když se musherské disciplíny jezdí i s jinými plemeny, zvláště severskými, pro české mushery jsou tihle rozhodně volbou první a jedinou.